Jako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhoubné nádory, které vycházejí z tkáně stydkých pysků a okolí poševního otvoru. Jsou relativně vzácné, tvoří jen asi 5% všech gynekologických nádorů. Většinou se jedná o nádory vycházející z krycích buněk pokožky, vzácněji se může jednat o melanom (podobně jako jinde na kůži) a jiné nádory.

 

Příčiny: Příčiny vzniku této formy rakoviny nejsou přesně známé, rakovina vulvy vzniká spíše u starších žen. Předpokládá se možný vliv viru HPV (Human Papillomavirus), který je i rizikovým faktorem vzniku rakoviny děložního čípku. U vulvy existují určité přednádorové stavy, které riziko vzniku rakoviny vulvy zvyšují, příkladem je tzv. krauróza vulvy.

 

Projevy: Většinou se ložisko projeví jako bulka nebo zvředovatělá tkáň v okolí ústí pochvy. Ložisko může svědit, pálit a bolet. Někdy z něj vytéká krev. Objevit se může i bolest při močení a bolesti při pohlavním styku.

 

Diagnostika: Ke stanovení diagnózy je nutné vyšetření gynekologem. Ten může nádor spatřit na vlastní oči a může z něj odebrat malý vzorek na histologické vyšetření. K došetření rozsahu nádorového onemocnění se provádí různé zobrazovací metody (ultrazvuk, CT vyšetření).

 

Léčba: Základem léčby je chirurgie, nádor v počátečním stádiu lze odstranit bez nutnosti další léčby a bez komplikací. U rozsáhlejšího onemocnění s přítomnými metastázami lze nasadit chemoterapii, prognóza je však v tomto případě již výrazně horší.


Zdroje
https://www.oncolink.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů