Gynekologické krvácení je jeden z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa. Jeho zrádnost spočívá v tom, že k životu ženy a menstruačnímu cyklu pravidelné krvácení patří. Na druhou stranu může být ovšem příznakem mnoha onemocnění, mnohdy i vážných.

 

Příčiny:

1. Menstruační krvácení – Menstruace je pochopitelně nejčastější příčinou gynekologického krvácení. Je součástí 28 denního menstruačního cyklu. Začíná průměrně ve 12 letech a první menstruace se nazývá menarché. Po skončení menstruace začíná období menopauzy. Menstruace nemusí být vždy pravidelná a bývá různě silná. Silnější menstruace není pro ženu příliš příjemná a dochází při ní i k větším krevním ztrátám. Nezřídka může být i příčinou chudokrevnosti z nedostatku železa. Tyto problémy se obvykle řeší nasazením hormonální antikoncepce, která menstruaci zmírní a zpravidelní.

 

2. Gynekologické zánětyZáněty pochvy, čípku děložního, dělohy a dokonce i záněty vejcovodů a vaječníků  mohou být spojeny s výtokem obsahujícím příměs krve.

 

3. Pohlavní styk – Pohlavní styk může vést k podráždění poševní sliznice a může být následován krvácením. Vyšší riziko je po znásilnění. Někdy může po pohlavním styku krvácet i rakovina děložního čípku. Už z toho důvodu by mělo následovat gynekologické vyšetření.

 

4. Deflorace – Protržení panenské blány bývá někdy (ale ne vždy) spojeno s krvácením. Opět se jedná o běžnou věc.

 

5. Zhoubná nádorová onemocnění – Gynekologické nádory se samozřejmě mohou projevovat krvácením. Patřily by sem nádory pochvy, rakovina děložního čípku a rakovina dělohy. Rozhodně platí, že gynekologické krvácení u ženy po menopauze musí být spojen s návštěvou gynekologa! Více o těchto onemocněních si přečtěte v příslušných článcích.

 

6. Nezhoubné útvary v děloze – Nejrůznější nezhoubné polypymyomy mohou krvácet také. Samotný nález polypu není nic hrozného, obvykle se provede hysteroskopické vyšetření (do dělohy se přes pochvu zasune hadicový přístroj s kamerou). Hysteroskopickým přístrojem se pak dá polyp odstranit a odeslat na histologické vyšetření.

 

7. Mimoděložní těhotenství – Ke krvácení obvykle dojde za předpokladu, že plodové vejce zahnízděné v nenormální lokalizaci (vejcovod, nenormální místa v děloze aj.) odumře. Celý stav vypadá tak, že žena nedostane očekávanou menstruaci (je totiž de facto těhotná) a začne krvácet po několika týdnech, kdy plodové vejce odumře. Žena pak toto krvácení obvykle mylně považuje za opožděnou normální menstruaci, ale není tomu tak. Více si přečtěte v příslušném článku.

 

8. Předčasné odloučení placenty - Tento závažný stav může být příčinou gynekologického krvácení v těhotenství. Placenta je bohatě prokrvena a její odloučení může vést ke skutečně silnému krvácení. Předčasné odloučení placenty může ohrozit na životě matku i plod, a proto musí být gynekologické krvácení u těhotné ženy co nejdříve vyšetřeno zkušeným gynekologem.

 

9. Potrat – Samovolný potrat a samozřejmě i umělá interrupce bývají často spojeny s gynekologickým krvácením.

 

10. Porod – Porod není příliš čistá záležitost a samozřejmě při něm a jistou dobu i po něm dochází ke krvácení. Při normálně probíhajícím porodu není krvácení velké a ženu nijak výrazně neohrožuje.

 

11. Krvácivé stavy – Má-li žena z nějakého důvodu narušený srážecí systém, je riziko krvácení z gynekologického traktu. Stejně tak se ovšem může objevit krev ve stolici a krev v moči. Nejčastější příčinou získaných krvácivých stavů jsou léky na ředění krve.

 

Diagnostika: Základem je fyzikální gynekologické vyšetření a krevní náběry – význam má zejména krevní obraz a množství hemoglobinu. Dále pak lze provést ultrazvuk břicha, děložní kyretáž, případně hysteroskopii apod. Další vyšetření se pak provádí dle výsledků.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině krvácení.

 

Zdroje
https://www.emedicinehealth.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů