Rakovina dělohy je poměrně častým nádorovým onemocněním, které je ročně zjištěno v ČR u tisíců žen. I přes relativně dobrou prognózu celá řada žen na tuto nemoc umírá, a proto si rakovina dělohy zaslouží vlastní článek. Drtivá většina zhoubných nádorů stěny dělohy vychází z její vnitřní vrstvy (endometrium).

Pozn: Rakovina děložního čípku se od rakoviny zbytku dělohy výrazně odlišuje, a proto je jí věnován vlastní text.

 

Příčiny: Existuje celá řada více či méně známých rizikových faktorů. První z nich je věk. Ženy ve věku po přechodu mají zvýšené riziko vzniku tohoto nádorového onemocnění. Riziko je vyšší u žen, které jsou vystaveny vyššímu a delšímu účinku estrogenů. Tak je tomu u bezdětných žen a u žen obézních. V těhotenství se totiž zvyšuje koncentrace hormonů progesteronů, které ženu chrání – u bezdětných žen tomu tak není. Obézní ženy mají hladinu estrogenů také vyšší, protože tuková tkáň estrogeny vytváří. Přirozeně bude vyšší riziko u žen, které měly první menstruaci dříve než ostatní, a u kterých nastal přechod později. Z geneticky podmíněných stavů, které zvyšují riziko gynekologických tumorů včetně rakoviny dělohy lze jmenovat BRCA mutaci. Z výše uvedeného si můžete povšimnout, že rizikové faktory rakoviny dělohy jsou velmi podobné rakovině prsu.

 

Projevy: Nemoc se zprvu nemusí projevovat nijak, poměrně brzy se však začne projevovat krvácením do dělohy a následně gynekologickým krvácením. To je velké štěstí, protože díky tomu obvykle žena vyhledá gynekologa a nádor je odhalen včas. Další projevy nejsou příliš obvyklé a vzniknou až při rozšíření nádorů do jiných orgánů metastázami (krví a lymfatickými cévami). Patří sem ztráta na váze, nechutenství, bolesti apod.

 

Diagnostika: Kromě běžného gynekologického vyšetření se provede vyšetření ultrazvukem. Dále lze doplnit děložní kyretáží (výškrab děložní dutiny speciální lžičkou a získání materiálu na histologii) nebo hysteroskopickým vyšetřením. Při hysteroskopii se do dělohy přes pochvu zavede hadička s kamerou a lékař si vnitřek dělohy prohlédne na vlastní oči. Hysteroskopický přístroj také umožňuje odebrat kleštičkami z podezřelého ložiska vzorek na histologické vyšetření.

 

Prevence: Jako účinnou formou prevence se ukázala být hormonální antikoncepce. Moderní formy totiž kromě estrogenů obsahují i progesterony, které uživatelku chrání před rakovinou dělohy a rakovinou vaječníků. Součástí prevence jsou i pravidelná gynekologická vyšetření.

 

Léčba: Jak tomu u nádorových onemocnění bývá, je základním léčebným zákrokem chirurgický zákrok. Konkrétní rozsah operace záleží na rozhodnutí gynekologů a je dán rozsahem onemocnění. Obvykle se odstraňuje dělohavejcovody. V pokročilejších fázích nemoci se používá i chemoterapie a někdy i hormonální léčba. Hormonální léčba spočívá v podávání vysokých koncetrací progesteronů, které zpomalují množení nádorových buněk.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů