Propycil je lék, který je obvykle předepisován endokrinology při onemocněních štítné žlázy. Účinnou látkou preparátu je propylthiouracil [propiltiouracil].

 

Princip: Propylthiouracil účinkuje na enzymy ve štítné žláze a snižuje tvorbu hormonů štítné žlázy. Kromě toho snižuje množství jódu ve štítné žláze.

 

Využití: Hlavní využití má Propycil při zvýšené funkci štítné žlázy (např. Graves-Basedowova choroba a nádory štítné žlázy spojené s nadprodukcí hormonů).

 

Podávání: Záleží na předpisu lékaře, obvykle se u dospělých lidí podávají 2-3 tablety o síle 50 miligramů denně. Ve vážnějších případech se ovšem mohou podávat i dávky vyšší.

 

Nevýhody: Někdy se mohou vyskytnout poruchy krvetvorby s poklesem některých krevních buněk, jako jsou bílé krvinky, krevní destičky apod. Většinou se nejedná o závažný pokles, přesto je však doporučeníhodné po nasazení Propycilu za čas zkontrolovat krevní obraz nemocného. Z dalších nežádoucích účinků zmiňme různé trávicí obtíže, alergické reakce aj., takové nechtěné účinky však najdeme prakticky u každého léčiva.

Nadměrné pravidelně užívané dávky Propycilu mohou po čase vyvolat vznik strumy a snížení funkce štítné žlázy se všemi projevy. Proto by měli být léčení pacienti sledování s pravidelnými kontrolami hormonů štítné žlázy (z krevních odběrů).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů