Prokanazol je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina itrakonazol.

Princip: Itrakonazol je látka účinkující proti plísním. Narušuje metabolizmus a stavbu plazmatické membrány plísní a tím blokuje jejich růst a množení. Itrakonazol je účinný proti mnohým druhům plísní včetně dermatofytů, kvasinek, aspergilóz, blastomykóz, apod.


Využití: Prokanazol se používá k léčbě plísňových infekcí včetně kvasinkových infekcí pochvy, kvasinkových infekcí dutiny ústní, kožních mykóz, nehtových plísní, aspergilóz, histoplazmóz, blastomykóz a dalších. Lék lze využít v některých situacích jako prevenci  a léčbu mykotických infekcí pacientů s AIDS. Doba užívání se u běžných plísňových infekcí pohybuje okolo 5-7 dnů, u těžkých infekcí se však může jednat i o měsíce.


Podávání: Prokanazol se vyrábí v podobě tobolek o síle 100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 100-200 miligramů denně. Přesná dávka nicméně závisí na konkrétním typu a závažnosti mykózy.


Nevýhody: Prokanazol může způsobovat řadu nežádoucích účinků. Poměrně časté jsou trávicí obtíže, jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a zácpa. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí. Ty mají nejčastěji podobu svědivé vyrážky, ale mohou být i vážnější. Z nejzávažnějších (ale naštěstí vzácných) vedlejších účinků bylo popisováno srdeční selhání a selhání jater.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů