Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, který má pro náš organizmus velký význam. Je to z toho důvodu, že vitamin D mimo jiné ovlivňuje metabolizmus vápníku, což je iont zásadní pro metabolizmus kostí, srážení krve a mnohé další projevy organizmu. Většina naší populace má chronický nedostatek vitaminu D, ovšem při jeho nadměrném příjmu se jím dá i předávkovat.

 

Příčiny

Běžným stravováním je riziko předávkování vitaminem D nízké. Vzrůstá však při užívání vitaminu D (v ČR zejména preparát Vigantol) nebo doplňků stravy, které ho obsahují. Tyto preparáty se používají například v léčbě osteoporózy.

 

Projevy

Zvýšená hladina vitaminu D naruší metabolizmus vápníku. Zvýší se vstřebávání vápníku v tenkém střevě a hrozí vznik hyperkalcémie s ukládáním vápníku do řady tkání včetně ledvin (vyšší výskyt močových kamenů). Lidé s vysokou hladinou vitaminu D mívají sklon ke svalové slabosti, k zácpě a mají sníženou chuť k jídlu.

 

Diagnostika

Hladinu vitaminu D lze zjistit vyšetřením ze vzorku krve a tím předávkování určit. Náběr je nicméně dražší a neprovádí se zcela běžně.

 

Léčba

Základem léčby je vysazení doplňků stravy obsahujících vitamin D, což poměrně rychle vede ke zlepšení stavu.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů