Vitamin A naše tělo nutně potřebuje, při jeho nedostatku se objeví různé obtíže včetně poruch zraku. Vitamin A je vitamin rozpustný v tucích, může se v organizmu hromadit a dá se jím i předávkovat. Některé případy předávkování mohou skončit i smrtí.

 

Příčiny

Zvýšený příjem vitaminu A, který by způsobil předávkování, není častý. Popisován je případ, kdy došlo k smrtelnému předávkování u polárníků, kteří snědli velké množství jater ledního medvěda, což je orgán na vitamin A velmi bohatý. Podobně nebezpečné by mohly být jakékoliv doplňky stravy obsahující vysoké množství vitaminu A.

 

Projevy

Otrava může být akutní při jednorázovém příjmu velmi velkého množství vitaminu A, nebo chronická (postupná) při dlouhodobém příjmu zvýšeného množství vitaminu. Vitamin A v nadbytku narušuje kostní metabolizmus, způsobuje řídnutí kostí, jejich bolesti a uvolňování vápníku z kostí do krve za vzniku hyperkalcémie. Při předávkování se kromě toho objevují kožní problémy (vyrážky, padání vlasů) a neurologické příznaky, jako jsou slabost, motání hlavy, bolesti hlavy a dvojité vidění. Z trávicích obtíží je přítomno nechutenství, nevolnost a častější zvracení. Ukládání nadbytku vitaminu A do jater je poškozuje a může způsobit vznik jaterní cirhózy nebo jejich selhání.

 

Diagnostika

Není jistě lehké stanovit podobně vzácnou diagnózu, zvýšená hladina vitaminu A může být zjištěna v krevním náběru, což však nevyšetří běžná laboratoř. Kromě toho je toto vyšetření často nepřesné.

 

Léčba

Důležité je zastavit příjem potravin nebo doplňků stravy, které obsahují vysoké množství vitaminu A. V některých případech postiženým pomohl zvýšení příjem vitaminu E. Pokud nahromadění vitaminu A v jaterní tkáni způsobilo nevratné poškození jater, pak je někdy nutné zvážení jejich transplantace.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů