Hořčík (Magnesium) je minerál, který náš organizmus nutně potřebuje. Nedostatek hořčíku způsobuje řadu obtíží, kterým je věnován příslušný článek. Na druhou stranu je ovšem možné se hořčíkem předávkovat, ačkoliv to není zdaleka tak časté.

 

Příčiny

K předávkování hořčíkem může dojít při jeho zvýšeném příjmu v potravě (např. některé minerální vody, špenát, ořechy a mandle), v podobě některých doplňků stravy (např. Magnosolv), nebo v některých léčivých přípravcích (například některé léky proti zácpě). I při zvýšeném příjmu hořčíku nicméně zdravé tělo dokáže jeho nadbytek vyloučit, a proto se předávkování objeví spíše tehdy, pokud je zvýšený příjem hořčíku kombinován s jeho zhoršeným vylučováním z těla při chronickém selhávání ledvin.

 

Projevy

Předávkování hořčíkem způsobuje řadu příznaků včetně nechutenství, zvracení, svalové slabosti a únavy. Výchylky v koncentraci hořčíku ovlivňují i srdeční činnost a zvyšují riziko vzniku poruch rytmu včetně srdeční zástavy.

 

Diagnostika

Hladinu hořčíku můžeme snadno zjistit z krevního náběru ve vzorku žilní krve, toto vyšetření je dostupné ve většině běžných biochemických laboratoří.

 

Léčba

Základem je zastavení přísunu hořčíku, což většinou postačuje k vymizení symptomů. Je-li předávkování závažné a je-li kombinováno s výrazně sníženou funkcí ledvin, pak může být indikována dialýza k normalizaci vnitřního prostředí.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů