S termínem Pottova nemoc jste se zřejmě nesetkali, ale přesto tuto chorobu jistě znáte z televizních obrazovek z jednoho známého westernu. Pokud vás to začalo zajímat, pak čtěte dál.
 
Příčiny
Pottova nemoc je v podstatě jedna z forem kostní tuberkulózy, v běžném životě se s ní v ČR již prakticky nesetkáme. Jak si můžete přečíst v příslušném článku, tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené odolnými bakteriemi ze skupiny mykobakterií. Vyšší riziko nemoci je u podvyživených lidí a u jedinců s poruchami imunity. Tuberkulózu si sice většina z nás představuje jako plicní onemocnění, ve skutečnosti však může napadnout prakticky všechny tkáně. U Pottovy choroby dochází k postižení obratlů.
 
 
Projevy
Nejčastěji je tuberkulózním procesem postižena hrudní páteř, kolem níž mohou vznikat tuberkulózní abscesy. Lidé trpí nepříjemnou bolestí zad a další komplikace se objeví v situaci, kdy v obratlech vzniknou patologické zlomeniny, nebo pokud se obratle zánětem prakticky rozpustí. V takové situaci může být poškozena mícha, což je následováno poruchami hybnosti a citlivosti trupu a dolních končetin. Bez léčby lidé s pokročilou Pottovou chorobou postupem času ochrnou na obě nohy.
 
Pokud znáte známý western „Tenkrát na západě“ s úžasnou hudbou od Ennia Morriconeho, pak si jistě pamatujete postavu bohatého pana Mortona (pana Vláčka), který šéfuje bandě padouchů a navíc je v průběhu filmu stále více paralyzován Pottovou nemocí.
 
 
Diagnostika
Poškození obratlů lze někdy odhalit pomocí rentgenu, ale lepší je provedení CT vyšetření nebo magnetické rezonance daného úseku páteře. U nemocného bude pozitivní kožní tuberkulinový test a tzv. Quantiferon test.
 
 
Léčba
Základem terapie je podávání kombinace antituberkulotik, což jsou léky schopné zabíjet mykobakterie. Léčba je dlouhodobá, mnohdy trvá řadu měsíců. Kromě toho je nutné zabránit kolapsu obratlů pomocí různých stabilizačních nástavců a límců, v některých případech mohou být nutné chirurgické zákroky s cílem odstranit odumřelou tkáň, vypustit abscesy a zabránit poškození míchy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů