PK-Merz (psáno též často jako PK Merz) je lék předepisovaný neurology, který patří mezi antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina amantadin.

 

Princip: Amantadin je látka, která v lidském mozku působí v oblasti hlubokých struktur známých jako bazální ganglia. Amantadin v organizmu zvyšuje uvolňování dopaminu a naopak tlumí jeho zpětné vychytávání. Tím se zlepšuje stav u pacientů s Parkinsonovou nemocí, protože ti mají dopaminu nedostatek.

 

Využití: PK-Merz je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát obvykle významně zlepšuje ztuhlost a zhoršenou pohyblivost, o něco menší účinek má na tlumení parkinsonského třesu.

 

Podávání: PK-Merz smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 100 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta denně. Tato dávka se může následně velmi pomalu navyšovat, nicméně nedoporučuje se překročit dávku šesti tablet denně. Při akutním zhoršení obtíží je PK-Merz k dispozici i v podobě infuze k nitrožilnímu podání.

 

Nevýhody: PK-Merz může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí trávicími obtížemi (nechutenství, zácpa, zvracení), pocitem sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin). Přípravek může ovlivnit kardiovaskulární systém a vyvolat bušení srdce a snížení krevního tlaku. Při dlouhodobém užívání se mohou postupně objevit mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea). Účinnost terapie se postupem času zhoršuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů