Partramec patří mezi kombinované preparáty, které se využívají v léčbě bolesti. Lék je oblíbenou kombinací účinné sloučeniny paracetamol (obsažená např. v léku Paralen) a tramadol (obsažená např. v léku Tramal).
 
Princip: Kombinuje se účinek obou látek. Zatímco paracetamol blokuje enzym cyklooxygenáza a tím v organizmu snižuje tvorbu látek nutných pro plné vnímání bolesti, tramadol působí přímo na centrální nervový systém. Ačkoliv paracetamol není sám o sobě až tolik silný, v kombinaci s tramadolem jsou jejich účinky velmi dobré.
 

Využití: Partramec je určený k léčbě středně silné a velmi silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.


Podávání: Dávkování preparátu Partramec závisí striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 37.5/325mg (tj 37,5 miligramů tramadolu a 325 miligramů paracetamolu). Většinou se předepisují 2-4 tablety denně. Dávka se při nedostatečném efektu může opatrně zvyšovat, ale maximální denní dávka dospělého člověka by neměla přesáhnout 8 tablet.


Nevýhody: Jak je pro kombinované preparáty typické, objevují se i zde nežádoucí účinky obou použitých účinných látek. Tramadol vyvolává nechutenství, nevolnost, zácpu a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost. Při předávkování může dojít k poruše vědomí, zástavě dechu a smrti. Paracetamol má nežádoucích účinků relativně málo, vysoké dávky však mohou vést k poškození jater (v kombinaci s alkoholem je riziko akutního selhání jater vyšší).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů