Papco je lék který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě sloučeniny – paracetamol a kofein.

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Kofein zlepšuje protibolestivý účinek paracetamolu a působí stimulačně.

 

Využití: Přípravek Papco je používán k terapii bolesti a je účinný i při tlumení vysokých teplot. Užíváme ho u běžných infekcí, při chřipce, u bolestí zad, bolestí kloubů, u zánětů šlach, při bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy, bolestech zubů apod.

 

Podávání: Papco se vyrábí v podobě tablet o síle 500/65 miligramů (500 mg paracetamolu a 65 mg kofeinu) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta při obtížích s maximem 4-6 tablet denně. Rozmezí mezi užitím jednotlivých tablet by mělo být více než čtyři hodiny.

 

Nevýhody: Papco kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu a kofeinu. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením přípravku domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být lék kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kvůli přítomnosti kofeinu může Papco vyvolat nespavost a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů