Palgotal patří mezi kombinované preparáty, které se využívají v léčbě bolesti. Lék je oblíbenou kombinací účinné sloučeniny paracetamol (obsažená např. v léku Paralen) a tramadol (obsažená např. v léku Tramal).

 

Princip: Kombinuje se účinek obou látek. Zatímco paracetamol blokuje tvorbu prostaglandinů nutných pro vnímání bolesti, tramadol působí přímo na opioidní receptory v centrálním nervovém systému. Ačkoliv paracetamol není sám o sobě až tolik silný, v kombinaci s tramadolem je výsledný účinek velmi dobrý.

 

Využití: Palgotal je určen k léčbě středně silné a silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.

 

Podávání: Dávkování Palgotalu závisí striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 75/650mg (tj 75 miligramů tramadolu a 650 miligramů paracetamolu). Většinou se předepisují 1-2 tablety denně. Dávka se při nedostatečném efektu může opatrně zvyšovat, ale maximální denní dávka dospělého člověka by neměla přesáhnout 4 tablety.

 

Nevýhody: Jak je pro kombinované preparáty typické, objevují se i zde nežádoucí účinky obou použitých účinných látek. Tramadol vyvolává nechutenství, nevolnost, zácpu a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost. Při předávkování může dojít k poruše vědomí, zástavě dechu a smrti. Paracetamol má nežádoucích účinků relativně málo, vysoké dávky však mohou vést k poškození jater (v kombinaci s alkoholem je riziko akutního selhání jater vyšší).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů