Palexia je lék určený k léčbě bolesti. Patří mezi modernější opioidy a jeho účinnou složkou je sloučenina tapentadol.
 
Princip: Tapentadol je silný opioidní lék, jehož chemická struktura je blízká sloučenině tramadol. Tapentadol poměrně silně působí na opiátové receptory v mozku a navíc ovlivňuje neuromediátor noradrenalin (neuromediátory jsou sloučeniny v mozku přenášející nervové vzruchy mezi buňkami).
 
 
Využití: Preparát Palexia je určen k léčbě silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se ovšem může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.
 
 
Podávání: Preparát Palexia je nutno užívat pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 50-100 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka je 50-100 miligramů podávaných 4-6x denně. Lék existuje i v podobě tablet s pomalým uvolňováním Palexia Retard, o síle 25-250 miligramů. Běžná úvodní dávka je v tomto případě 50 miligramů 2x denně s postupným navyšováním dle efektu.
 
 
Nevýhody: Poměrně často byly pozorovány vedlejší účinky, jako je nechutenství, nevolnost, zácpa a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na svědění kůže, epizody zrudnutí, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu, ospalost a změny nálad. Vyloučit nelze po podání preparátu ani vznik alergické reakce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů