Oxaliplatin je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je prakticky stejnojmenná sloučenina oxaliplatina.

 

Princip: Oxaliplatina patří mezi sloučeniny platiny. Poškozuje buňky narušením tvorby DNA, což vede ke zpomalení buněčného dělení a zvýšenému odumírání buněk. Výrazně vyšší citlivost vůči účinkům oxaliplatiny vykazují nádorové buňky.

 

Využití: Oxaliplatin se podává pacientům se zhoubnými nádory, jako je rakovina tlustého střeva. Preparát bývá součástí různých kombinovaných chemoterapeutických režimů.

 

Podávání: Oxaliplatin se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání jako pomalá infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Oxaliplatin může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost a nedostatek bílých krvinek. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, poškození nervů (vznik polyneuropatie), poškození sluchu, otoky tkání, bolesti svalů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů