Otoskleróza je chorobný proces postihující oblast vnitřního ucha a je relativně častým důvodem poruch sluchu a dalších obtíží. K pochopení nemoci si musíme říci krátce o anatomii ucha a o přenosu zvukového vlnění.

 

Zvuk je jako mechanické vlnění zachycen trychtýřovitým ušním boltcem, přechází přes zvukovod až k bubínku, který se rozkmitá. Dále se nachází střední ucho, v němž jsou tři drobné kůstky – kladívko, kovadlinka a třmínek. Ty převezmou kmitání z bubínku a převedou je na kostěný labyrint, v němž se nachází vlastní ústrojí sluchu, tzv. hlemýžď. Zde se na smyslových buňkách převede kmitání na nervové vzruchy a ty jsou pak nervovými vlákny převedeny do mozku.

 

Podstatou otosklerózy je změna a novotvorba kostní tkáně třmínku a kostěného labyrintu vnitřního ucha. Postiženo je i místo, kde naléhá třmínek na labyrint a třmínek k němu částečně přiroste. Důsledkem je zhoršená pohyblivost třmínku a narušení převodu zvukových vibrací do hlemýždě.

 

Otoskleroza - schema

Schéma - Červeně je naznačená oblast, kterou postihuje otoskleróza

 

 

Příčiny: Ačkoliv k jisté degeneraci kostěného aparátu vnitřního a středního ucha dochází v pozdním věku u většiny lidí, otoskleróza vzniká už u mladých lidí, často ve věku mezi 30-40 lety. Předpokládá se, že se jedná o důsledek geneticky vrozené poruchy, možný podíl mohou mít i hormonální vlivy, proto se nemoc častěji vyskytuje u žen. Vyšší výskyt otosklerózy je u pacientů trpících osteopetrózou.

 

 

Projevy: Hlavním projevem je postupná ztráta sluchu, někdy se objevuje i pocit hučení a pískání v uchu (odborně tinnitus). Vzhledem k blízkému uložení smyslového ústrojí rovnováhy a pohybu se může objevit i motání hlavy.

 

 

Diagnostika: Vyšetření by měl provádět lékař ORL (ušní-nosní-krční). Kromě přímého vyšetření zvukovodu a bubínku pohledem se provádí speciální vyšetření ke zhodnocení tíže a typu nedoslýchavosti (tzv. audiometrie).

 

 

Léčba: Možnost ovlivnit průběh nemoci bez chirurgické léčby je omezená až minimální, prakticky jedinou neoperační možností je vybavení pacienta naslouchadlem. Poměrně účinné jsou operační zákroky, při kterých se odstraňuje třmínek a nahrazuje se implantátem.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů