Osseor je lék užívaný zejména v osteologii (obor medicíny zabývající se problematikou kostí) a jeho účinnou složkou je sloučenina stroncium ranelát (stroncium ranelát).
 
Princip: Stroncium ranelát patří mezi soli stroncia. Stroncium je chemický prvek, který je svou stavbou značně podobný vápníku a je díky tomu snadno zabudovatelný do kostí a zubní skloviny. Stroncium v kostech zesiluje jejich pevnost a snižuje riziko zlomenin. Kromě toho byl prokázán efekt stroncium ranelátu na útlum odbourávání kostní hmoty
 
 
Využití: Osseor může být předepsán lidem s  některými těžkými formami osteoporózy k prevenci vzniku patologických zlomenin.


Podávání: Osseor se vyrábí v podobě granulátu v sáčcích, který se rozpustí ve vodě a vypije se. Běžná dávka pro dospělého člověka je obsah jednoho sáčku (2 gramy účinné látky) denně. Užívání léku bez doporučení lékaře-specialisty je zakázáno.
 
 
Nevýhody: Osseor může způsobit řadu nežádoucích účinků a i to je jeden z důvodů, proč by jeho podávání  mělo být dobře zváženo. Při užívání preparátu se mohou objevit trávicí obtíže, bolesti hlavy, motání hlavy, poruchy spánku, nervozita, zvýšení cholesterolu, zvýšení jaterních testů a alergické reakce. Z vážnějších kardiovaskulárních komplikací je nutné zmínit zvýšené riziko ischemické choroby srdeční a zvýšenou krevní srážlivost s vyšším výskytem trombóz a embolií.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů