Novarep je lék ze skupiny perorálních antidiabetik, což jsou léky určené k terapii cukrovky. Přesněji řečeno patří lék do podskupiny tzv. glinidů a jeho účinnou složkou je sloučenina repaglinid.

 

Princip: Repaglinid působí stimulačně na buňky slinivky břišní a zvyšuje tvorbu a uvolňování inzulinu. Účinek nastupuje obvykle do 30 minut od podání a vede k poklesu koncentrace krevního cukru.

 

Využití: Hlavní využití léku je u cukrovky 2. typu. Novarep není lék první volby a spíše se hodí do kombinace s jinými perorálními antidiabetiky, když jejich efekt nestačí a pacient má stále příliš vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi).

 

Podávání: Novarep se vyrábí v podobě tablet o síle 0.5-2 miligramy. Dávkování plně závisí na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék v žádném případě neměl být užíván. Běžná zahajovací dávka u dospělého člověka je 1 tableta o síle 0.5 miligramu podaná před každým větším jídlem, tato dávka se poté může opatrně navyšovat.

 

Nevýhody: Podobně jako u řady jiných léků na cukrovku může i Novarep způsobit hypoglykémii. Pokud se to stane, je nutné pod dohledem lékaře snížit dávky podávaných léků. Jinak byly při užívání preparátu pozorovány trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zácpa), zvýšení jaterních testů a vzácně i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů