Nogrip je lék patřící mezi kombinované preparáty. Obsahuje tři účinné sloučeniny - paracetamol, kyselina askorbová a feniramin (přesněji feniramin-maleinát).

 

Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Kyselina askorbová je vlastně vitamin C, který je dobrý pro podporu imunitního systému. Feniramin patří do skupiny antihistaminik, tlumí zánětlivé procesy a uvolňuje dýchací cesty.

 

Využití: Nogrip je podáván k úlevě od příznaků běžných infekčních chorob včetně infekcí horních cest dýchacích a chřipky.

 

Podávání: Nogrip se vyrábí v podobě granulí v sáčku. Po otevření sáčku se granule rozpustí ve vodě a výsledný roztok se vypije. Jeden sáček obsahuje 500 mg paracetamolu, 200 mg kyseliny askorbové a 25 mg feniramin-maleinátu. Běžná dávka pro dospělého člověka je obsah 1 sáčku při obtížích s maximální dávkou 4-6 sáčků denně.

 

Nevýhody: Nogrip kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu, kyseliny askorbové a feniramin-maleinátu. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením přípravku Nogrip domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Nogrip kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce. Kyselina askorbová prakticky žádné vedlejší účinky nemá a feniramin-maleinát může vyvolat únavu a ospalost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů