Nidrazid je lék, který patří mezi léky proti tuberkulóze (antituberkulotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina isoniazid.

 

Princip: Isoniazid působí na původce tuberkulózy, což je bakterie známá jako mykobakterium tuberculosis. Sloučenina se v bakteriálních buňkách přeměňuje na toxické produkty, které narušují produkci látek nutných pro správnou stavbu její buněčné stěny.

 

Využití: Nidrazid je využíván při terapii různých forem tuberkulózy (plicních i mimoplicních).

 

Podávání: Nidrazid se vyrábí v podobě tablet o síle 100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 5 miligramů léku na kilogram tělesné hmotnosti denně. Léčba musí být řízena zkušeným lékařem (většinou plicní lékař) a podávání léku bez jeho doporučení je přísně zakázáno.

 

Nevýhody: Hlavním problémem Nidrazidu je jeho toxicita vůči jaterní tkání (hepatotoxicita). Při užívání léku často dochází ke zvýšení jaterních testů a nelze vyloučit ani selhání jater. Z méně závažných nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství), příznaky polyneuropatie, bolesti hlavy a alergické reakce. Při užívání Nidrazidu se často objevuje nedostatek vitaminu B6 (pyridoxinu).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů