Neodolpasse je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny diclofenac (diklofenak) a orfenadrin.

 

Princip: Diclofenac pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Díky tomu působí sloučenina protizánětlivě, tlumí bolest (a lehce snižuje horečku). Orfenadrin účinkuje na svalovou soustavu, uvolňuje svaly a působí proti křečím.

 

Využití: Preparát Neodolpasse využíváme zejména k léčbě bolesti. Patří sem především bolesti ortopedické (silné bolesti kloubů, bolesti zad aj.), bolesti při revmatických onemocněních (např. revmatoidní artritida)  a bolesti po neurochirurgických zákrocích.

 

Podávání: Neodolpasse se vyrábí jako roztok, který je určený k podání ve formě pomalé nitrožilní infuze. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 lahvička léku obsahující 75 mg diklofenaku a 30 mg orfenadrinu 1x denně. Podání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů