Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin B9 je označení pro látku známou jako kyselina listová. Naše tělo ji nedokáže vytvářet, a musíme ji proto přijímat v potravě. Je to látka s velkým významem, protože se účastní řady enzymatických reakcí v těle. Je důležitá v metabolizmu bílkovin a pro tvorbu DNA a RNA, které jsou nezbytné při vzniku nových buněk (velmi důležité v krvetvorbě a při vývoji lidského plodu). Podobně jako zbytek vitaminů B komplexu je i kyselina listová ve velkém množství v kvasnicích, nalézáme ji také v listové zelenině (špenát, kapusta, brokolice).

 

Příčiny: Příčiny nedostatku jsou nejčastěji při nedostatečném příjmu v potravě, typické je to pro chronické alkoholiky. Nedostatkem vitaminů trpívají i nemocní s poruchami vstřebávání živin z trávicího traktu a dialyzovaní pacienti. Relativní nedostatek vitaminu B9 může být i u těhotných žen, kdy přijímané množství nestačí pro matku i plod. Specifickým problémem byl nedostatek vitaminu B u pacientů léčených Sulfasalazinem.

 

Projevy: Zřejmě nejtypičtějším projevem nedostatku kyseliny listové je chudokrevnost, která je dána zhoršenou tvorbou nových krvinek. V krevním obrazu nalézáme červené krvinky velkého objemu, což je obdoba perniciózní anémie (která vzniká při nedostatku vitaminu B12). Z dalších příznaků jsou to vřídky v ústech (afty), průjmy, lámavé nehty, nechutenství, bolesti hlavy a bušení srdce.

Vzhledem k faktu, že kyselina listová je nutná pro vývoj lidského plodu, je její nedostatek v těhotenství spojen s častějším výskytem vrozených vývojových vad (rozštěpy páteře a rozštěpy patra, anencefalie).

 

Diagnostika: Hladinu kyseliny listové v krvi zjistíme z krevního náběru. Je-li důvodem pro odběr zjištěná chudokrevnost s velkými červenými krvinkami, pak je vhodné spolu s vitaminem B9 nabrat i hladinu vitaminu B12.

 

Léčba: Kyselinu listovou podáváme ve formě tablet (např. tablety Acidum Folicum), zvýšený příjem je nutný u těhotných žen. K předávkování většinou nedochází, vitamin se při nadbytku snadno a rychle vylučuje močí.


Zdroje
https://www.nutri-facts.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů