Vitaminy jsou pestrou skupinou chemických sloučenin, které mají v našem těle řadu funkcí. Řada z nich tvoří enzymy, které umožňují průběh základních metabolických pochodů v těle a tím řídí metabolizmus základních živin, udržení vnitřního prostředí, funkci imunitního systému, krevní srážlivost apod.

Vitaminy mají společné to, že jsme úplně, nebo částečně závislí na jejich příjmu v potravě. Naše tělo si je vyrábět nedokáže, nebo jen s různými omezeními. Příkladem té částečné výroby je vitamin K, který je částečně tvořen bakteriemi střevní mikroflóry, a vitamin D, který si kromě příjmu v potravě dokážeme tvořit sami za přítomnosti slunečního záření. Výše zmíněná fakta poměrně jasně ukazují, že nedostatek některého z vitaminů (odborně hypovitaminóza) není nic vzácného.

Základní vitaminy se dělí na dvě skupiny - vitaminy rozpustné ve vodě (vitaminy B-komplexu, vitamin C) a vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Vitaminy rozpustné ve vodě se vylučují močí a tělo je neumí moc dobře skladovat, nicméně se jimi lze jen těžko (u některých vůbec) předávkovat. Naopak vitaminy rozpustné v tucích se mohou lépe ukládat do zásoby v tukové tkáni, ale na druhou stranu se jimi lze předávkovat mnohem snadněji a někdy i se smrtelnými důsledky.

 

Příčiny: Pochopitelně vzato záleží na konkrétním vitaminu, ale obecně můžeme říci, že důležitým faktorem jeho nedostatku je nedostatečný příjem potravin obsahujících daný vitamin. Ohroženi jsou podvyživení lidé, pacienti v déletrvajících kritických stavech, alkoholici (u nichž se na poruchách metabolizmu vitaminů podílí také poškození jater) a ženy s mentální anorexií. Porucha ovšem může být i v narušeném vstřebávání živin v trávicím traktu (viz příslušný odkaz). Zejména při poruchách vstřebávání tuků je více narušené vstřebávání vitaminů A, D, E, K. Vitaminy rozpustné ve vodě se mohou z těla odstraňovat při dialýzách u pacientů s chronickým selháním ledvin. Akutní nedostatek vitaminů ze skupiny B také vzniká u realimentačního syndromu. Konkrétnější příčiny nedostatku najdete v příslušných textech.

Níže bych si dovolil vyjmenovat vitaminy, jejichž nedostatkem trpíme nejčastěji. Pro bližší informace o jednotlivých stavech neváhejte přejít na jednotlivé odkazy.

Nedostatek vitaminu B1 (thiamin)

Nedostatek vitaminu B2 (riboflavin)

Nedostatek vitaminu B3 (niacin)

Nedostatek vitaminu B5 (kyselina panthotenová)

Nedostatek vitaminu B6 (pyridoxin)

Nedostatek vitaminu B9 (kyselina listová)

Nedostatek vitaminu B12 (kobalamin)

Nedostatek vitaminu C

Nedostatek vitaminu A

Nedostatek vitaminu D

Nedostatek vitaminu E

Nedostatek vitaminu K


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů