Nebilet Plus H je kombinovaný preparát, který se řadí do skupiny léků na vysoký tlak, jeho účinnými složkami jsou sloučeniny nebivolol a hydrochlorothiazid.

Princip: Nebivolol patří mezi beta-blokátory a v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Hydrochlorothiazid patří mezi diuretika, což jsou léky zvyšující výdej tekutin v ledvinách.

 
Využití: Nebilet Plus H se používá zejména v léčbě vysokého krevního tlaku, který není dostatečně kompenzován. Beta-blokátor obsažený v přípravku může být indikován i u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční včetně anginy pectoris a stavů po infarktech, dále pak kardiomyopatie) včetně srdečního selhávání. Dříve byly beta-blokátory u selhání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku poruch rytmu. Diuretikum má pomocný efekt, zvyšuje výdej moči, snižuje objemové přetížení srdce a zesiluje účinek léku na pokles krevního tlaku.

 
Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Nebilet Plus H se vyrábí v podobě tablet o síle 5/12,5 - 5/25 miligramů (tj. 5 mg nebivololu a k tomu 12,5-25 mg hydrochlorothiazidu). Běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta denně, většinou se začíná slabší variantou preparátu a dávky se postupně navyšují.


Nevýhody: Většina nežádoucích účinků preparátu Nebilet Plus H souvisí s nebivololem. Ten může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže. Hydrochlorothiazid může navíc vyvolat ztráty iontů a rozvrat vnitřního prostředí. Také může ovlivnit a zhoršit metabolizmus cukrů s vyšším rizikem vzniku cukrovku 2. typu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů