Muscoril [muskoril] je lék, který bývá předepisován u některých neurologických onemocněních. Účinnou složkou preparátu sloučenina thiokolchikosid.

 

Princip: Thiokolchikosid působí na centrální nervový systém a pomáhá uvolňovat stahy a napětí kosterního svalstva. Odborně tento efekt označujeme jako myorelaxační. Výhodou je nulový účinek na dýchací svaly.

 

Využití: Muscoril má hlavní využití v neurologii a v ortopedii. Přípravek je užíván při symptomatické léčbě stavů, u kterých se objevuje nadměrná svalová ztuhlost a zvýšené napětí svalů. Podávání přípravku může být kombinováno s rehabilitací.

 

Podávání: Muscoril je vyráběn v podobě tvrdých tobolek o síle 4 miligramy. O indikaci a přesném dávkování musí rozhodnout lékař, bez jeho vědomí by neměl lék být vůbec užíván. Běžná dávka pro dospělého člověka je 8 miligramů léku 2x denně. Pro léčbu akutních obtíží se vyrábí Muscoril i v podobě vodného roztoku k injekčnímu podání, obvykle se preferuje nitrosvalová aplikace. Muscoril by neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.

 

Nevýhody: Muscoril může ovlivnit centrální nervový systém, což se projeví celkovou únavou, ospalostí, bolestmi hlavy a snížením pozornosti. Nadměrné uvolnění svaloviny trávicího traktu může zpomalit průchod tráveniny a vyvolat nechutenství, nevolnost a zácpu. Relativně vzácně byly po užití léku popisovány i alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů