Multaq [multak] je lék předepisovaný u některých poruch rytmu (jedná se tedy o antiarytmikum), jeho účinná látka je sloučenina dronedaron.

 

Princip: Dronedaron má vliv na buňky srdečního svalu, mění vlastnosti jejich povrchových membrán a mění tok některých iontů přes membránu (zejména draslík a vápník). Celkově má lék tendenci zpomalovat srdeční rytmus a snížit riziko vzniku poruch rytmu.

 

Využití: Multaq lze použít u některých pacientů s fibrilací síní, u kterých se podařilo pomocí léků, nebo elektrické kardioverze nastolit normální rytmus. Lék je vhodný u lidí s jinak dobře fungujícím srdcem a nepodává se pacientům se srdečním selháváním.

 

Podávání: Multaq se vyrábí v podobě tablet o síle 400 miligramů a neměl by být užíván bez doporučení lékaře. Běžná dávka u dospělého člověka jsou 2 tablety denně.

 

Nevýhody: Multaq relativně často způsobuje trávicí obtíže, u některých lidí může poškodit jaterní a ledvinovou tkáň se zvýšením jaterních testů a ledvinových parametrů. Naštěstí relativně vzácně může přípravek arytmie sám vyvolat, to však ostatně platí i pro většinu ostatních antiarytmik. Při užívání léku nelze vyloučit přílišné zpomalení srdečního rytmu (bradykardie) a srdeční selhávání. Kombinace preparátu Multaq s jinými antiarytmiky se nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů