Močové kameny (odborně urolithiáza) vznikají v močových cestách (typicky v močovodech a v pánvičce) z některých odpadních látek tělem vylučovaných. Jsou velmi bolestivým a nepříjemným onemocněním a mají četné komplikace, některé velmi závažné.

Stejně jako v článku o močových infekcích bych uvedl ten samý jednoduchý popis močových cest. Ledvinami protéká krev, pod tlakem se zde filtruje moč a odtéká do ledvinných pánviček. Z pánviček je moč vedena močovody (z každé ledviny vychází jeden), které ústí do močového měchýře. Tato ústí jsou řešena anatomicky tak, že při zvýšení tlaku moči v močovém měchýři nedochází normálně k zpětnému toku moči do močovodů. Výstup z močového měchýře je uzavřen svěračem, který se při močení uvolní a moč vyteče do močové trubice a tudy ven z těla.

 

Příčiny: Močových kamenů je více typů a mají různé příčiny vzniku. Z nejčastějších bych uvedl nedostatečný příjem tekutin, který by u zdravého člověka měl být přes 2 litry denně, zvýšené koncentrace některých kamenotvorných látek v moči (vápník, fosfát, kyselina močová, oxalát) a nesprávné pH moči (vadí příliš vysoké i nízké). Svou roli v procesu tvorby kamenů hraje někdy i přítomnost bakterií v močových cestách.

 

Prevence: Co lze doporučit, je správný pitný režim a za den vypít asi tak ty 2 litry tekutiny. V horkém počasí klidně i přes 3 litry. Jistý vliv mohou mít i urologické čaje. Neznám jejich účinky, ale pokud by látky v nich dokázaly změnit pH moči nebo snížit koncentrace kamenotvorných látek, jejich efekt by byl logický.

 

Projevy: Nemoc se začne projevovat, pokud močový kámen ucpe močovod. V takovém případě vzniká tzv. ledvinová kolikaKolika je prudká a přerušovaná bolest břicha na postižené straně, která se může šířit do třísla nebo do genitálu. Tato bolest je způsobená stahy svaloviny močovodu, která se snaží kámen vypudit. Bolest může být doprovázena i nevolností a zvracením. V moči se někdy může vyskytovat i krev. Záchvat renální koliky je ve svém principu podobný žlučníkovému záchvatu, kdy žlučníkový kámen ucpává žlučovod. Poranění stěny močových cest kamenem se projeví nálezem krve v moči.

 

Komplikace: Komplikace mohou být velmi vážné. Pokud se překážka neodstraní, vede to k poruše odtoku moči. Nad překážkou se hromadí moč, v močovodu roste tlak a tento tlak může při delším působení nenávratně poškodit ledvinu - tento stav označujeme jako hydronefróza. Hromadící se moč je také vhodným místem pro množení bakterií a může vzniknout infekce močových cest s velkým rizikem vstupu této infekce do ledvin za vzniku pyelonefritidy.

 

Diagnostika: Klinické projevy lékaři napoví a jistotu lze nabýt z ultrazvuku břicha, na němž je kámen obvykle vidět. Dostatečně velký kámen v močových cestách může být viděn i na normálním rentgenu břicha.

 

Léčba: Bolest tlumíme léky na uvolnění stahů svaloviny, pacient se zavodňuje a čekáme, zda kámen odejde. Kameny lze odstranit urologickými zákroky, kde se pracovní nástroje zavádějí močovou trubicí. Kameny lze drtit i silou zvukového vlnění relativně nebolestivou rázovou vlnou (tzv. LERV). Za předpokladu, že nelze uvolnit horní část močových cest uzavřených kamenem, je někdy nutná dočasná nefrostomie. V prevenci výskytu opakovaného výskytu kamenů může lékař doporučit určitou dietu.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů