Minirin je lék, který je předepisovaný méně často. Jeho účinnou složkou je sloučenina desmopresin (desmopressin).

Pozn.: Existuje i preparát Minirin Melt, kterému je věnován zvláštní text.

 

Princip: Desmopresin je synteticky vyráběná látka, která je chemicky obdobná antidiuretickému hormonu (vasopresin), který je vyráběn a skladován v našem mozku (hypothalamus a hypofýza). Desmopresin je důležitý u pacientů, kteří mají vasopresinu nedostatek, viz níže.

 

Využití: Minirin se využívá u pacientů s centrální formou choroby diabetes insipidus. Tato forma je způsobena nedostatečnou tvorbou antidiuretického hormonu v mozku. Důsledkem chybění tohoto hormonu jsou vysoké ztráty vody ledvinami (více najdete v příslušném článku). Kromě toho může být lék využit u některých forem nočního pomočování u dětí a u častého nočního nucení na moč u dospělých, pokud je způsobeno nadměrnou tvorbou moči, která překračuje kapacitu močového měchýře.

 

Podávání: Minirin smí být užíván pouze dle doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 0,1 a 0,2 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je od 0,1 do 1,2 miligramů denně. Přesná dávka a čas podání závisí na konkrétní poruše, která je léčena.

 

Nevýhody: Minirin může způsobit trávicí obtíže, bolesti břicha a nadměrné hromadění tekutin v těle. Nelze vyloučit převodnění pacienta s rozvratem vnitřního prostředí organizmu, vznikem křečí, nárůstem tělesné hmotnosti a bolestmi hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů