MEN syndrom se česky překládá jako mnohočetná endokrinní neoplazie. Jedná se o dědičné vrozené onemocnění, které se mimo jiné projevuje zvýšeným výskytem některých charakteristických a jinak mnohdy vzácných nádorových onemocnění. MEN syndrom je mezi mediky neoblíbený, protože se velmi špatně učí.

 

Příčiny: Příčinou je některá ze skupiny genetických mutací, které se přenáší od postiženého rodiče. Mutace je přítomna od narození a je-li během života následována další mutací, pak dojde ke snížení kontroly organizmu nad buňkami se zvýšeným rizikem vzniku nádorů

 

Projevy: Rozlišujeme celkem 3 podtypy MEN syndromu – MEN 1, MEN 2A a MEN 2B. Pro každý jsou typické poněkud jiné nádory.

  • MEN 2B syndrom – Pro tento syndrom je typický jeden speciální podtyp rakoviny štítné žlázy (medulární karcinom) a opět již zmíněný feochromocytom. Lidé s MEN 2B syndromem mají velmi vysokou hubenou postavu a někdy se u nich objevují nezhoubné nádory z nervové tkáně.

 

Diagnostika: Při výskytu zmíněných nádorů, obzvláště je-li přítomen i rodinný výskyt, se provádí molekulárně genetické vyšetření k průkazu konkrétní mutace.

 

Léčba: Syndrom jako takový je nevyléčitelný, léčí se jednotlivé nádory standardními terapeutickými postupy. Pacienti s prokázaným MEN syndromem musí být sledování ve specializovaných centrech a jsou jim prováděna pravidelná preventivní vyšetření k včasné detekci zmíněných nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů