Meloxan je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu je sloučenina meloxicam.

 

Princip: Meloxicam pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě, tlumí bolest a velmi lehce snižuje horečku.

 

Využití: Meloxan využíváme zejména k léčbě bolesti. Použít ho můžeme u různých ortopedických bolestí (záněty šlach, bolesti kloubů, bolesti zad, stavy po úrazech, akutní záchvaty dny apod.), u revmatoidní artritidy, Bechtěrevovy nemoci, u stavů po úrazech atd.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Meloxan se vyrábí ve formě tablet, které se užívají nárazově při bolesti. Běžná dávka u dospělého člověka je jedna tableta denně o síle 15 miligramů.

 

Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. Užívání sloučeniny meloxicam může být navíc spojeno s chudokrevností a místními otoky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů