Tento text spadá do obecnějšího článku o rakovině kůže, který doporučuji přečíst také.

 

Melanom je významným představitelem kožních nádorů. Je velmi nebezpečným nádorem s nevyzpytatelným chováním a jeho léčba a prevence mají vysokou důležitost. Melanom vzniká z pigmentových buněk (melanocytů), které se nacházejí zejména v lidské kůži a jsou nejpatrnější v mateřských znaméncích. Melanom vzniká nejčastěji ze zcela normální kůže, jen asi třetina melanomů vznikne z oněch mateřských znamének.

 

 

Příčiny: Asi největší význam má vystavování se slunečním paprskům (UV záření) bez ochranných krémů. Velmi škodlivé je náhlé silné spálení od sluníčka (klasicky Češi jedoucí na zájezd na týden k moři). Mezi další příčiny bude patřit jistý genetický předpoklad a výskyt melanomu u blízkých příbuzných. Svůj význam má i rasa - černoši jsou na prudké sluneční záření adaptováni a melanomy u nich vznikají minimálně, pro bělochy toto neplatí. U bělochů jsou více ohroženi lidé se světlými nebo zrzavými vlasy. Celkově vyšší riziko melanomu mají lidé s albinismem.

 

 

Prevence: Má zásadní význam. Každý člověk by si měl čas od času pořádně prohlédnout svou kůži a všechny viditelné pigmentové skvrny. to zahrnuje i končetiny a záda, melanom si místa nevybírá a může být kdekoliv. U každé pigmentové skvrny bychom měli zpozornět, pokud vykazuje tyto známky:

 

1. Je vícebarevná, část je např. hnědá, část velmi tmavá, barvy se mohou měnit (tmavnutí / zesvětlení)

2. Je asymetrická a má nepravidelné okraje

3. Není ostře ohraničená od okolí

4. Samovolně krvácí

5. Je velká (udává se, že vyšší riziko je u průměru skvrny nad 0,5 cm) a zvětšuje se 

Znamenka
Na která znaménka si dávat pozor?

 

Melanom Melanom

Obě tyto skvrny mají mnoho varujících znaků. Jsou asymetrické, mají nepravidelné okraje a jsou mnohobarevné, zčásti černé. Je velká šance, že se jedná o melanomy.

 

 

Samozřejmě osobou nejpovolanější k prohlédnutí znamének je kožní lékař a jednou za 1-2 roky bych jeho návštěvu z čistě preventivního důvodu doporučoval. Pokud vás totiž nějaká z kožních nemocí může spolehlivě zabít, pak je to právě melanom.

 

U významu prevence je zásadní tato věc: Většina melanomů zprvu roste spíše povrchově a v této chvíli jsou zcela neškodné. Pokud je melanom objeven v této fázi, je naděje na uzdravení prakticky 100%. Teprve později začne melanom prorůstat do hloubky a v této fázi je riziko vzniku metastáz nepoměrně vyšší. Toto je vyjádřeno tzv. Breslow skore. Stanoví ho patolog, který po vyříznutí melanomu změří hloubku jeho prorůstání. Výsledky jsou asi takovéto:

 

a) Hloubka prorůstání melanomu do kůže < 1 mm (Breslow < 1mm): za 5 let od zjištění melanomu bude žít přes 95% lidí s tímto nálezem

 

b) Hloubka prorůstání melanomu do kůže > 1 mm (Breslow > 1 mm): za 5 let od zjištění melanomu bude žít 70% lidí s tímto nálezem. Toto číslo bude dále klesat, pokud jsou buňky melanomu nalezeny v místních mízních uzlinách a minimální přežití je při nálezu vzdálených metastáz (ve střevech, játrech, plicích, mozku...)

 

Nepravidelne znamenko

Toto znaménko se mi za studia na medicíně objevilo na krku a jako správný medik jsem si ho hned vyfotil. Na první pohled má znaménko některé výše zmíněné nepříznivé známky. Teprve pod mikroskopem patolog zjistil, že se jedná o nezhoubné znaménko, které bylo pouze prokrvácené (zřejmě odřené). Vidíte alespoň, že ne všechny nebezpečně vypadající skvrny jsou opravdu nebezpečné. Pokud si ovšem sami něco podobného najdete, tak návštěvu kožního lékaře velmi doporučuji.

 

 

Další projevy: Melanom se nijak moc neprojevuje, někdy může růst do okolí a vystoupnout, to ovšem působí pouze kosmetický problém. Skutečný problém je ten, že melanom jako jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec rád vytváří zprvu skryté metastázy a ty se mohou dostat do jakéhokoliv orgánu: mozek, střeva, plíce. Jeden můj blízký příbuzný na melanom zemřel a počet orgánů zasažených metastázami nebyl malý. Pokročilé projevy již celkově probíhajícího nádorového onemocnění jsou pak dány hubnutím, únavou a poruchami funkce postižených orgánů.

Pozn: Jen tak pro úplnost dodejme, že pigmentové buňky se mimo kůži nacházejí v: duhovce oka, v mozkových plenách, v řadě vnitřních orgánů a tam všude může melanom vzniknout také. To je však velmi vzácné a píšu to jen pro pořádek.

 

 

Diagnostika: Podezření na diagnózu melanomu stanovuje kožní lékař, který si podezřelé znaménko prohlédne a eventuálně vyšetří dermatoskopem, což je zvětšující přístroj se zdrojem kvalitního světla. Při podezření na melanom je znaménko vyříznuto a histologicky vyšetřeno pod mikroskopem.

 

 

Léčba: Podezřelé ložisko se nejprve chirurgicky vyřízne s určitým lemem zdravé tkáně a pak teprve ji zhodnotí patolog. V případě pozitivního nálezu probíhá další léčba dle rozhodnutí lékaře, který vyhodnotí riziko. Někdy se při vyhodnoceném minimálním riziku nepodniká nic, někdy pacient jen pravidelně dochází na rentgeny plic, ultrazvuk jater a krevní náběry (sedimentace, krevní obraz, tumor markery*).
 

Jako prevence vzniku metastáz se někdy u vyššího rizika podávají léky na principu interferonu, případné již existující metastázy se léčí chemoterapií. Jistě se v brzké době dočkáme mnoha nových preparátů zkvalitňujících léčbu, ale troufnu si tvrdit, že včasnému chirurgickému odstranění se nic nevyrovná.

 

*Tumor markery jsou sloučeniny nejrůznějšího charakteru, jejichž koncentrace v krvi se mění s růstem nádoru. Nejsou vhodné pro zjištění přítomnosti nádoru, ale bývají vhodné pro zjištění zvětšování / zmenšování nádorové hmoty v čase. U melanomu je tumor markerem např. tzv. S-100 protein.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.skincancer.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů