Mediastinoskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, která slouží k vyšetření anatomického prostoru známého jako mediastinum. Do češtiny jej můžeme přeložit jako mezihrudí. Tato oblast se nachází uprostřed hrudníku, po stranách je ohraničena plícemi, vepředu hrudní kostí a vzadu páteří.

 

Princip: Na začátku mediastinoskopie se na některém místě hrudníku provede malý řez kůží a podkožními tkáněmi a vzniklým otvorem se do mediastina zavede endoskopický přístroj s kamerou a zdrojem světla. Přístroj kromě toho umožňuje zavádět do cílové oblasti i pracovní nástroje.

 

Využití: Mediastinoskopie se používá v rámci diagnostiky některých onemocnění hrudníku. Využíváme zejména toho, že při mediastinoskopii můžeme vzít vzorky k histologickému vyšetření. Z toho důvodu se hodí mediastinoskopie zejména tam, kde se v hrudníku vyskytují zvětšené mízní uzliny nejasné příčiny nalezené pomocí některé ze zobrazovacích metod (rentgen plic, CT vyšetření apod.). Z nezhoubných onemocnění může jít o ložiska sarkoidózy, ze zhoubných chorob se může jednat o rakovinu plic, mezoteliom nebo lymfom. Podobně se může mediastinoskopie využít v rámci vyšetření recidivujícího výpotku na plíci nejasné příčiny.

 

Příprava: Mediastinoskopie se provádí v celkové anestezii (uspání), a proto je před jejím provedením nutné klasické předoperační vyšetření.

 

Rizika: Mediastinoskopie je operační zákrok prováděný v těsné blízkosti důležitých tkání a orgánů, což s sebou samozřejmě nese určitá rizika. Do mediastina může proniknout infekce, nebo může dojít k většímu krvácení z tamních cév. Při poranění nervů inervujících hlasivky vzniká chrapot.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.hopkinsmedicine.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů