Maratia patří mezi kombinované preparáty, které se využívají v léčbě bolesti. Lék je oblíbenou kombinací účinné sloučeniny paracetamol (obsažená např. v léku Paralen) a tramadol (obsažená např. v léku Tramal).
 
Princip: Kombinuje se účinek obou látek. Zatímco paracetamol blokuje enzym cyklooxygenáza a tím v organizmu snižuje tvorbu látek nutných pro plné vnímání bolesti, tramadol působí přímo na centrální nervový systém. Ačkoliv paracetamol není sám o sobě až tolik silný, v kombinaci s tramadolem je výsledný účinek velmi dobrý.
 
 
Využití: Preparát Maratia je určen k léčbě středně silné a velmi silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.
 
 
Podávání: Dávkování preparátu Maratia závisí na doporučení předepisujícího lékaře. Lék má sílu 37,5/325 miligramů (37,5 mg tramadolu a 325 mg paracetamolu) a většinou se předepisují 2 tablety denně. Dávka se při nedostatečném efektu může opatrně zvyšovat, neměla by však být v žádném případě překročena denní dávka tramadolu 300 miligramů a paracetamolu 2600 miligramů.
 
 
Nevýhody: Jak je pro kombinované preparáty typické, objevují se i zde nežádoucí účinky obou použitých účinných látek. Tramadol vyvolává nechutenství, nevolnost, zácpu a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost. Při předávkování může dojít k poruše vědomí, zástavě dechu a smrti. Paracetamol má nežádoucích účinků relativně málo, vysoké dávky však mohou vést k poškození jater (v kombinaci s alkoholem je riziko akutního selhání jater vyšší).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů