Manoass je jeden z léků na ředění krve. Přesněji řečeno se řadí mezi léky známé jako antiagregancia, které ovlivňují krevní destičky. Účinnou sloučeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.
 
Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci některých enzymů. V malých dávkách narušuje funkci krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti.
 
 
Využití: V dávkách, ve kterých Manoass většinou podáváme, se projevují prakticky pouze jeho účinky na ředění krve. Z toho důvodu se podává u ischemické choroby srdeční jako prevence infarktu a ischemických mozkových příhod a u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Ve vyšší dávce lze lék podat i proti horečce a bolestem, na tyto obtíže se však podávají spíše jiné preparáty.
 
 
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Manoass se vyrábí v podobě tablet, které se rozpouštějí v tenkém střevě, o síle 75-100 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně
 
 
Nevýhody: Manoass poměrně logicky zvyšuje riziko krvácivých stavů, při trvalém užívání lehce roste riziko krvácivé mozkové příhody a poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Riziko vzniku žaludečních vředů je však při užívání léku velmi malé (riziko roste až při kombinacích s jinými podobnými léky). Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů