Mabinovan je silný lék určený k léčbě bolesti. Patří mezi modernější opioidy a jeho účinnou složkou je sloučenina tapentadol.

 

Princip: Tapentadol je silný opioidní lék, jehož chemická struktura je blízká sloučenině tramadol. Tapentadol poměrně silně působí na opiátové receptory v mozku a navíc ovlivňuje neuromediátor noradrenalin (neuromediátory jsou sloučeniny v mozku přenášející nervové vzruchy mezi buňkami).

 

Využití: Preparát Mabinovan je určen pouze k léčbě silné bolesti. Lze jej použít u nemocných s těžkými ortopedickými bolestmi při onemocnění páteře nebo u pokročilých forem artrózy, využít se ovšem může u bolestí při pásovém oparu a při nádorových bolestech.

 

Podávání: Preparát se vyrábí v podobě tablet s prodlouženým uvolňováním o síle o síle 25-250 miligramů. Běžná úvodní dávka pro dospělého je v tomto případě 50 miligramů 2x denně s postupným opatrným navyšováním dle efektu.

 

Nevýhody: Poměrně často byly pozorovány vedlejší účinky, jako je nechutenství, nevolnost, zácpa a zvracení. Léčení lidé si také více stěžují na svědění kůže, epizody zrudnutí, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu, ospalost a změny nálad. Vyloučit nelze po podání preparátu ani vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů