Louskáčkový jícen je nepříjemné onemocnění, které patří mezi poruchy hybnosti (motility) jícnu. Jeho podstatou je abnormální zesílení peristaltiky (pohyby svaloviny jícnu), které je vnímáno nepříjemně.

Příčiny: Přesnou příčinu vzniku louskáčkového jícnu neznáme, zřejmě jde o nějakou poruchu inervace hladké svaloviny jícnu. U řady jedinců s louskáčkovým jícnem byla pozorována refluxní choroba, a proto se předpokládá určitý vztah mezi těmito dvěma stavy.


Projevy: Louskáčkový jícen se projevuje poruchami polykání a epizodami nepříjemných bolestí na hrudi. Bolesti na hrudi jsou velmi silné, jsou lokalizovány za hrudní kostí a mohou vystřelovat do zad. Podobně jako bolest při pálení žáhy může i bolest u louskáčkového jícnu snadno napodobit bolest při infarktu myokardu.


Diagnostika: Před vlastním vyšetřováním je nutné vyloučit jiné a závažnější příčiny bolestí na hrudi, zejména onemocnění srdce a plic. Při vyšetřování jícnu je nejprve provedena gastroskopie, která lékaři umožní prohlédnout si vnitřek jícnu i žaludku na vlastní oči. U klasického louskáčkového jícnu by měl být nález normální, a vyšetření proto slouží spíše k vyloučení jiných příčin. Diagnóza louskáčkového jícnu pak může být potvrzena až jícnovou manometrií, která dokáže přesně změřit tlakové poměry v jícnu.


Léčba: Terapie louskáčkového jícnu dokáže být poměrně svízelná. V zásadě se nejprve podávají různé léky, které mají zmírnit napětí svaloviny jícnu. U některých postižených mají efekt nitráty a léky ze skupiny blokátorů kalciových kanálů (která se jinak používají jako léky na tlak). Dočasný efekt může mít opakované rozšiřování vnitřku jícnu pomocí určitých endoskopických metod. Pokud je u dotyčného přítomna i refluxní nemoc, je vhodné pokusit se ji zaléčit blokátory protonové pumpy.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů