Litalir je lék, který bývá předepisován u některých forem onkologických onemocnění.  Jeho účinnou složkou je sloučenina hydroxyurea (také označovaná jako hydroxykarbamid).

 

Princip: Hydroxyurea blokuje některé metabolické reakce, které jsou nutné pro tvorbu DNA a tím narušuje množení buněk (cytostatický účinek). Nejvíce postižené tímto efektem bývají buňky, které se nadměrně dělí, což bývají buňky nádorové.

 

Využití: Litalir se využívá u některých forem chronické myeloidní leukémie a lze jej spolu s ozařováním podávat u některých typů rakoviny děložního čípku. Kombinace s ozářením je účinná, protože hydroxyurea narušuje schopnost nádorových buněk opravit poškození způsobené zářením.

 

Podávání: Litalir se vyrábí v podobě tobolek o síle 500 miligramů. Lék v  žádném případě nesmí být užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře, běžná dávka pro dospělého člověka je 20-30 miligramů léku na kilogram váhy denně. Přesná dávka je přísně individuální a závisí na indikaci podávání a zdravotním stavu pacienta.

 

Nevýhody: Litalir může narušit krvetvorbu a způsobit tak nedostatek krevních buněk (červených i bílých krvinek) a krevních destiček. Dále bývají při jeho užívání popisovány trávicí obtíže, vypadávání vlasů, alergické reakce, bolesti hlavy a další neurologické příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů