Lenzetto je lék předepisovaný v některých případech u žen, kterým chybí pohlavní hormony. Jeho účinná složka je sloučenina estradiol.

 

Princip: Estradiol (patří mezi estrogeny) je ženský pohlavní hormon. Koncentrace estrogenů klesá po menopauze, s čímž souvisí řada nepříjemných symptomů (viz příslušný článek).

 

Využití: Preparát Lenzetto je předepisován jako hormonální substituční terapie u některých žen po přechodu (či po chirurgickém odstranění vaječníků) k prevenci obtíží souvisejících s menopauzou. Preparát má svá rizika, a proto musí být jeho předepsání zváženo zkušeným lékařem.

 

Podávání: Přípravek Lenzetto nesmí být podáván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě spreje, které se aplikuje na kůži (vnitřní strana předloktí, nebo vnitřní strana stehna) a účinná látka se přes pokožku vstřebává do těla. Běžná dávka je 1 odměřená dávka spreje denně. Přesnější informace sdělí předepisující lékař.

 

Nevýhody: Lenzetto zvyšuje riziko některých onemocnění jako je ischemická mozková příhoda a vznik hluboké žilní trombózy a plicní embolie. U ženy užívající přípravek se může objevit slabé gynekologické krvácení, trávicí obtíže, bolesti hlavy a různé alergické reakce. Z nádorových chorob byl u uživatelek přípravku pozorován zvýšený výskyt rakoviny prsu a některých dalších nádorů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů