Léky na zvětšenou prostatu jsou velmi často užívanou medikací u mužů vyššího věku, u kterých jsou problémy s prostatou zcela běžné. Mechanizmy účinku těchto léků jsou různé, ve svém důsledku však mají mít za následek zastavení zvětšování objemu prostaty a uvolnění močové trubice.

 

Princip: Mezi léky na prostatu patří například tzv. alfa-blokátory, které v prostatické části močové trubice působí na hladkou svalovinu a uvolňují ji. Tím dojde ke zvětšení průsvitu trubice a zlepšení močení. Další skupinou léků jsou tzv. inhibitory 5-alfa-reduktázy. Ty působí na metabolizmus mužského pohlavního hormonu testosteronu, který je za růst prostaty zodpovědný. Ovlivnění metabolizmu testosteronu způsobí zmenšení prostaty. Oblíbené jsou i některá fytofarmaka, tj. léčiva vyráběná z extraktů určitých rostlin s protizánětlivým a antiedematózním (proti otokům tkání) účinkem. Méně často se uplatňují i jiné léky, ale ty jsou oproti předchozím lékovým skupinám předpisovány poměrně zřídka.

 

Využití: Léky se podávají mužům s příznaky zvětšené prostaty, hlavním cílem je zmenšit její objem a zabránit poruše odtoku moči. Některé alfa-blokátory svým účinkem snižují vysoký krevní tlak a dají se proto využít jako antihypertenziva.

 

Zástupci: Jako nejpoužívanější zástupce bych si dovolil jmenovat zejména tyto účinné látky:

 

Alfuzosin (léky Alfuzosin, Alfuzostad) – patří mezi alfa-blokátory

Doxazosin (léky Cardura XL, Doxazosin, Kamiren, Zoxon) – patří mezi alfa-blokátory

Tamsulosin (např. léky Fokusin, Omnic Tocas, Tamsuda, Tamsulosin, Tanyz) – patří mezi alfa-blokátory

Terazosin (léky Hytrin a Kornam) – patří mezi alfa-blokátory

Silodosin (léky Urorec a Silodyx) – patří mezi alfa blokátory

Finasterid (např. léky Androfin, Apo-Finas, Finajelf, Finanorm, Finard, Finasterid, Finex, Finpros, Gefin, Hyplafin, Penester) – patří mezi inhibitory 5-alfa-reduktázy

Dutasterid (např. lék Avodart) – patří mezi inhibitory 5-alfa-reduktázy

Kombinované preparáty (lék Duodart - kombinace dutasterid + tamsulosin) – patří mezi alfa-blokátory i inhibitory 5-alfa-reduktázy

Extrakt plodů trpasličí palmy (např. léky Capistan, Prostamol Uno a Prostakan Mono) – patří mezi fytofarmaka

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky většinou nebývají závažné. U alfa-blokátorů byly popisovány bolesti hlavy a motání hlavy, trávicí obtíže, vyrážka a bušení srdce. U inhibitorů 5-alfa-reduktázy se také popisují sexuální poruchy charakteru narušení ejakulace, snížení libida a rozvoj impotence, pocit napětí prsou a u některých mužů dokonce vznik gynekomastie. Poměrně vzácně jsou popisovány kožní reakce s vyrážkou a svěděním kůže. U fytofarmak jsou popisovány pouze nevýznamné epizody trávicích obtíží.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů