Saxenda je zajímavý lék, který se řadí mezi léky proti obezitě. Jeho účinnou složkou je sloučenina liraglutid.

 

Princip: Liraglutid je sloučenina svou strukturou velice podobná lidskému glukagon-like peptidu-1 (GLP-1). Díky této podobnosti dokáže liraglutid v organizmu stimulovat ve slinivce břišní tvorbu inzulinu a naopak tlumit tvorbu některých hormonů zvyšujících hladinu krevního cukru. Výsledkem je změna metabolizmu glukózy, pokles koncentrace cukru v krvi a mimo jiné i snížení tělesné váhy.

 

Využití: Saxenda se používá u obézních pacientů spolu s dietními opatřeními ke snížení tělesné váhy.

 

Podávání: Saxenda se vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje injekčně. Aplikace je přísně podkožní do oblasti břicha nebo předloktí pomocí speciálního pera, což je dost podobné podávání inzulinu. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 0,6 miligramů preparátu aplikovaných jednou denně. Aplikace přípravku bez doporučení lékaře je přísně zakázaná.

 

Nevýhody: Saxenda může po aplikaci vyvolat různé trávicí obtíže. Aplikuje-li si preparát diabetik užívající současně perorální antidiabetika, má vyšší riziko vzniku hypoglykemických stavů. V některých případech byly popisovány poruchy štítné žlázy (poruchy metabolizmu, vyšší riziko vzniku některých nádorů štítné žlázy).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů