Mysimba je lék využívaný v terapii obezity. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny bupropion a naltrexon.

 

Princip: Kombinace bupropionu a naltrexonu má potvrzené účinky ve snížení chuti k jídlu. Přesný mechanizmus účinku není znám, ale je podle všeho důsledkem ovlivnění centrálního nervového systému. Bupropion ovlivňuje neuromediátorový systém (sloučeniny přenášející signály mezi neurony) noradrenalinu a dopaminu, naltrexon působí v mozku na opioidní receptory.

 

Využití: Mysimba je předepisována v rámci komplexní léčby obezity. Léčba by měla být spojena s dietou a zvýšenou fyzikou aktivitou.

 

Podávání: Mysimba se vyrábí v podobě tablet o síle 8/90 miligramů (8 mg naltrexonu a 90 mg bupropionu) a běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně. Tato dávka se postupně navyšuje, maximální denní dávka jsou 4 tablety. Užívání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Mysimba svým vlivem na centrální nervový systém může vyvolat řadu nežádoucích účinků, jako jsou trávicí obtíže, bolesti hlavy, motání hlavy, pocit sucha v ústech, změny nálad, poruchy spánku, bolesti svalů, návaly horka a mnohé další. Kombinace s alkoholem se nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů