Lekador Forte je lék, který se často užívá pří zánětech dutiny nosní a nosohltanu. Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě sloučeniny - paracetamol a fenylefrin.
 
Princip: Paracetamol je látka podobná nesteroidním protizánětlivým lékům. Nemá sice významný protizánětlivý účinek, ale účinně tlumí bolest a snižuje vysokou teplotu. Fenylefrin působí na receptory hladké svaloviny cév ve sliznici dutiny nosní a způsobuje její stažení. To vyvolá zúžení cév, sníží průtok krve a zmenší otok sliznice.


Využití: Lekador Forte se obvykle užívá při infekcích horních cest dýchacích, které jsou doprovázené pocitem ucpaného nosu. Lék snižuje zvýšenou teplotu, tlumí bolest a uvolňuje nos.

 
Podávání: Lekador Forte se vyrábí v podobě prášku (v sáčku) o síle 1000/12,2 miligramů a (tj. 1000 mg paracetamolu a k tomu 12,2 mg fenylefrinu). Běžná dávka pro dospělého člověka je obsah jednoho sáčku (rozpuštěný ve vodě a vypitý) při obtížích s maximem 2-4 sáčků denně. Rozmezí mezi užitím jednotlivých sáčků by mělo být více než čtyři hodiny. Lék není určen k dlouhodobějšímu užívání.


Nevýhody: Lekador Forte kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. paracetamolu, a fenylefrinu. Paracetamol může poškozovat játra, a proto by se lidí s nemocnými játry měli před nasazením Lekadoru Forte domluvit o jeho vhodnosti a dávce s ošetřujícím lékařem. Ze stejného důvodu nesmí být Lekador Forte kombinován s alkoholem, protože toxický efekt na játra se výrazně zvyšuje. Možným důsledkem může být zvýšení jaterních testů a teoreticky i selhání jater. Fenylefrin může vyvolat zvýšení krevního tlaku, neklid, třes končetin a bušení srdce a bolesti hlavy. Z méně častých nežádoucích účinků se objevují trávicí obtíže (nevolnost, nechutenství) a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů