Latimapo je lék, který často předepisují oční lékaři. Účinnou složkou tohoto kombinovaného preparátu jsou sloučeniny timolol a latanoprost.

 

Princip: Timolol je beta-blokátor, který se ovšem v tomto případě nepoužívá z důvodů léčby srdečních onemocnění a vysokého tlaku, ale k léčbě onemocnění očních. Po nakapání do oka totiž snižuje nitrooční tlak. Latanoprost snižuje nitrooční tlak jiným mechanizmem, zvyšuje totiž odtok nitrooční tekutiny.

 

Využití: Latimapo je předepisován očními lékaři pacientům s některými formami zeleného zákalu, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku a vymizení obtíží.

 

Podávání: Preparát Latimapo smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka denně. Přesný způsob aplikaci popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Latimapo může oko podráždit, popisovány jsou záněty spojivek, bolest a zarudnutí oka. Timolol po vstřebání do těla může u některých lidí ovlivnit srdce a způsobit bradykardii nebo příliš silný pokles krevního tlaku. Může dojít i k ovlivnění průdušek s jejich stažením a následnou dušností. Popisovány byly i alergické reakce místního (zarudnutí oka) i celkového charakteru (svědivá vyrážka kůže, kopřivka). Dlouhodobá aplikace léku může způsobit trvalé změny v zabarvení duhovky, s čímž je nutné počítat.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů