Lanvis je lék využívaný  v hematologii (hematoonkologii) a  jeho účinnou složkou je sloučenina thioguanin.

Princip: Thioguanin patří mezi cytostatika. Jedná se o látku chemicky podobnou guaninu, což je důležitá složka DNA. Thioguanin brání tvorbě „přirozeného“ guaninu a tím pádem narušuje syntézu DNA a navíc se místo „přirozeného“ guaninu včleňuje do molekul DNA a tím poškozuje dělící se buňky.


Využití: Lanvis se podává u některých hematoonkologických onemocnění, jako jsou akutní myeloidní leukémie, chronická myeloidní leukémie a akutní lymfatická leukémie. Většinou je součástí komplexní protinádorové léčby v kombinaci s dalšími přípravky.


Podávání: Lanvis se vyrábí v podobě tablet o síle 40 miligramů. Běžná dávka je přísně individuální a určuje ji ošetřující lékař, bez jehož doporučení lék nesmí být užíván.


Nevýhody: Lanvis může po aplikaci vyvolat mnoho nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, bolestí hlavy, padání vlasů, zvýšeného výskytu infekcí a alergických reakcí. Lék je silně teratogenní a může poškozovat pohlavní buňky. Z dalších nepříjemných efektů se objevuje chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů