Laktózová intolerance je nemoc projevující se nesnášenlivostí mléka, přesněji je to nesnášenlivost mléčného cukru laktózy. V naší populaci se vyskytuje přibližně u každého desátého člověka. U černochů a asiatů se ovšem tato porucha vyskytuje u více než poloviny populace.

 

Příčiny: Problém se nachází v tenkém střevě. Laktóza je pro nás nevstřebatelná, ale u zdravých lidí mají buňky střevní sliznice k dispozici enzym laktázu, která je schopna laktózu rozštěpit. Laktóza se díky ní rozloží na jednodušší cukry a ty jsou střevem snadno vstřebány. U nemocného tento enzym chybí. Jde buď o geneticky vrozenou vadu, nebo o získaný stav vlivem poškozeních buněk střevní sliznice - nesnášenlivost mléčných výrobků vzniká často u zánětů střeva, např. u celiakie.

 

Prevence: Pokud je laktózová intolerance dána geneticky, zabránit jí nelze. U nemocného s celiakií může být prevenci vzniku laktózové intolerance důkladná doživotní léčba celiakie dietou.

 

Projevy: Laktóza se u nemocného nemůže naštěpit a leží ve střevě. Střevo se snaží zjednodušeně řečeno zředit svůj obsah a proto se do střevní dutiny začne střevní sliznicí nasávat voda. Kromě toho se nenatrávená laktóza dostane do tlustého střeva a tamní bakterie ji přeměňují na plyny. Vodnatá stolice a nadbytek střevního plynu se pak projevují pocitem plynatosti, křečemi v břiše a nepříjemným průjmem. Dlouhotrvající průjmy pak mohou vyústit v poruchu vstřebávání některých živin.

 

Léčba: Pacient musí přestat pít mléko, tím se ovšem připravuje o významný zdroj vápníku. Zejména u starších lidí je proto nutné, aby začali přijímat vápník v jiné formě (tablety, kysané mléčné produkty). Další možností, která však něco stojí, je přijímání enzymu laktázy v tabletové formě. Tablety s laktázou jsou volně prodejné v lékárnách.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů