Krvácení ze žlučových cest je problém, který se vyskytuje u chorob a lékařských zákroků prováděných v této oblasti. Odborně se tato forma krvácení označuje jako hemobilie. Krev ze žlučových cest se dostane do oblasti vyústění žlučovodu do střeva (tzv. Vaterská papila) a tudy vtéká do trávicí trubice.

 

Příčiny: Hemobilie je relativně vzácná, jejích příčin může být nicméně celá řada. Může se jednat o infekční i neinfekční záněty žlučových cest (např. infekční cholangitida a neinfekční primární sklerozující cholangitida), o poranění žlučovodu žlučovým kamenem, o rakovinu žlučových cest a nádorové procesy prorůstající z blízkého okolí. Speciálním typem potenciálně krvácejícího nádoru je ampulom, který vyrůstá přímo z Vaterské papily. Krvácení ze žlučových cest poměrně často doprovází diagnostické a terapeutické metody zaměřené na játra a žlučové cesty, jako je ERCP a jaterní biopsie.

 

Projevy: Drobné krvácení do žlučových cest se nemusí projevit vůbec, při dlouhodobém krvácení se nicméně může objevit chudokrevnost v důsledku ztrát železa. Větší krvácení obvykle vede k objevení se krve ve stolici, která má charakter černé melény. Zvracení krve při krvácení ze žlučových cest obvykle nevzniká.

 

Diagnostika: Záleží na rozsahu krvácení. Malá krvácení poznáme z poklesu hemoglobinu v krevním obraze. U velkých krvácení při vyšetření konečníku prstem najdeme melénu. Probíhající krvácení můžeme diagnostikovat pomocí gastroskopie, kdy se hadicí přístroje dostaneme až do dvanáctníku a najdeme krev vytékající z Vaterské papily. Dále může být nutné dovyšetření žlučových cest ke zjištění důvodu krvácení. Ze zobrazovacích metod máme poměrně běžně k dispozici ultrazvuk břicha, CT vyšetření a ERCP nebo MRCP. Endoskopické vyšetření vnitřku žlučových cest je možné pomocí tzv. cholangioskopie, to je však méně dostupné vyšetření, které se neprovádí každému.

 

Terapie: Krvácení ze žlučových cest většinou nebývá masivní a samo ustává. Celkově je nutné pacienta stabilizovat, zajistit hydrataci a případně podávat léky proti krvácení. Užívá-li pacient léky na ředění krve, je vhodné je vysadit. Při výrazném poklesu hemoglobinu v krevním obraze můžeme podat transfuze. Další postup pak závisí na vyvolávající příčině hemobilie, kterou se snažíme vyřešit, je-li to ovšem možné.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.hindawi.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů