Krvácení z dásní se objevuje poměrně často a většinou souvisí s jejich zánětem, na druhou stranu však může jít i o důsledek jiných systémových onemocnění.

 

Příčiny

1. Zánět dásní - Dásně jsou zarudlé, bolestivé a mohou být přioteklé. Krvácení se může objevit samovolně, nebo při podráždění dásní při čištění zubů. Zánět dásní může časem narušit kotvící systém zubů a způsobit jejich předčasné vypadávání. Ideální prevencí jsou pravidelné kontroly u zubního lékaře a poctivé dodržování hygieny dutiny ústní (pravidelné čištění včetně používání mezizubní nitě, odstraňování mezizubního kamene apod.).

 

2. Nešetrné čištění - I relativně zdravé dásně mohou krvácet, pokud je čistíme příliš nešetrně a používáme příliš tvrdý kartáček na zuby. Ideální je poradit se o způsobu správného čištění zubů se svým zubním lékařem.

 

3. Nádory v dutině ústní - Nádor rostoucí v oblasti dásně může mít podobu vředu a může krvácet. Naštěstí jde o vzácnou příčinu krvácení z dásní, kterou nicméně nelze vyloučit u alkoholiků a těžkých kuřáků.

 

4. Krvácivé stavy - Prakticky všechny krvácivé stavy mohou zvýšit riziko krvácení z dásní. Z nejtypičtějších jmenujme nedostatek vitaminu C a nežádoucí vliv léků na ředění krve. O dalších možných příčinách najdete informace v příslušném textu.

 

5. Žvýkání betelových oříšků - Tento zlozvyk je velmi rozšířený v Africe a v Asii. Plody betelové palmy mají stimulační účinky, a proto jsou velmi oblíbené. Pravidelné užívání nicméně poškozuje dásně, způsobuje jejich krvácení a plivání krvavých slin. U pravidelných uživatelů betelových ořechů byl pozorován vyšší výskyt rakoviny jazyka a rakoviny dutiny ústní.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.bleedinggums.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů