Krácení z bradavky je příznak, který je většinou neškodný. V žádném případě se nicméně nevyplatí jej podcenit a je doporučeno vždy s tímto nálezem navštívit lékaře. Jedná se v drtivé většině o ženský problém, může se však objevit i u mužů.
 
Příčiny
 
1. PapilomyPapilomy jsou nezhoubné nádorky, které se mohou objevovat v prsních vývodech. Velmi často jsou drobné, dosahují velikosti jen několik milimetrů, ale mohou způsobit výtok nebo krvácení z bradavky.
 
2. Zánět prsu – Trocha krve může vytéci z bradavky i při zánětech prsu (mastitidách). Záněty prsu jsou běžné u kojících žen, u nekojících by vždy měl ženu vyšetřit lékař. Zánět bývá doprovázen zvýšenou teplotou, bolestí prsu a případně i jeho zarudnutím.
 
3. Mechanické poranění – Nejčastější příčinou poranění bradavky je sání dítěte, obzvláště pokud se mu začínají prořezávat mléčné zuby. Dalším důvodem může být pokousání partnerem v rámci vášnivější sexuální předehry.
 
4. Rakovina prsuRakovina prsu je ten důvod, proč by každé krvácení z prsu měl vidět lékař, ideálně gynekolog. Krvácení může být prvním příznakem a díky němu se může podařit nádor včas odhalit. Rakovina prsu se může vyskytnout i u mužů, proto by výtok krve z bradavky neměl být podceňován ani u nich.
 
 
Diagnostika
Ženu s krvavým výtokem z bradavky by měl vyšetřit gynekolog. Začíná se fyzikálním vyšetřením s prohmatáním prsu, kdy se lékař snaží najít jakoukoliv nepravidelnost, či bulku. Podle nálezu se případně pokračuje provedením některé ze zobrazovacích metod jako je ultrazvuk nebo mamografie. Pokud je nějaké ložisko nalezeno a není jasný jeho původ, může být provedena biopsie tenkou jehlou s histologickým vyšetřením vzorku. Případná léčba závisí na vyvolávající příčině (viz. příslušné texty).


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů