Bolesti prsů jsou poměrně častým steskem mnoha žen, obvykle jsou jen důsledkem neškodných stavů, z nichž nejčastější jsou změny hladin ženských hormonů. Za bolestí se však může skrývat i mnohem vážnější onemocnění.

 

Příčiny:

1. Menstruační cyklus – Některé ženy si stěžují na občasné pocity pnutí a bolestí v prsech, které se objevuje periodicky v určité fázi menstruačního cyklu, obvykle v premenstruačním období. Jde o vliv ženských pohlavních hormonů na tkáň prsu, která může u některých žen vyústit v tzv. cystickou mastopatii. Po začátku menopauzy tyto obtíže postupně vymizí.

 

2. Těhotenství – V těhotenství se opět vlivem hormonů prsa zvětšují a připravují se na tvorbu mléka. Tento proces může být opět provázen pocity napětí a bolestmi. Po porodu a při pravidelném kojení tyto pocity většinou odeznívají.

 

3. Hormonální antikoncepce – Hormonální antikoncepce má řadu nežádoucích účinků a nepříjemné pocity jako jsou bolesti v prsech mohou vyvolat také. Pokud se stav nelepší, je nutné konkrétní antikoncepci vysadit a zkusit nahradit jiným typem.

Pozn.: Bolesti prsů se typicky objevují i po požití "tabletek po", jako je např. Postinor. Obsahují poměrně velké množství hormonů a mohou organizmus ženy dočasně rozhodit.

 

4. Zánět prsu (mastitida) – Zánět prsu většinou vzniká při kojení, ale může pochopitelně vzniknout i u nekojících žen. Původcem jsou bakterie, které nejčastěji přes mléčné žlázky proniknou do prsní tkáně. Prs je zarudlý, může být zvětšený, je bolestivý a někdy se objeví i horečka. Mastitida není překážkou kojení, ženu by však měl vyšetřit gynekolog. To je velice důležité zejména u nekojících žen, kdy jsou záněty prsu méně časté. Musíme totiž vzít v úvahu i následující příčinu.

 

5. Rakovina prsu – Většina forem rakoviny prsu nebolí. Existuje však málo častá tzv. zánětlivá forma této rakoviny, která napodobuje výše zmíněnou mastitidu. Více si přečtěte v příslušném textu. Případné čtenářky bych jen rád uklidnil, že tato příčina bolesti prsu je opravdu nejvzácnější.

 

6. Spironolakton - Sloučenina spironolakton (např. lék Verospiron) může u mužů způsobit zvětšení prsů (gynekomastie). Kromě toho se ale u nich mohou objevit i nepříjemné pocity napětí a bolestí prsů.

 

Diagnostika: Žena pociťující obtíže s prsy by měla být vyšetřena gynekologem. Důležitá je anamnéza (periodické opakování obtíží, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, kojení), fyzikální vyšetření prsů (pohled, pohmat). Dle potřeby může gynekolog dále indikovat zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk prsu, či mamografie. Tato vyšetření se však provádí pouze u některých pacientek.

 

Zdroje
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.nationalbreastcancer.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů