Kovová chuť v ústech není až tak vzácným problémem, jak by se mohlo zdát. Mohou ji způsobovat některé léky, toxické sloučeniny a pozorována byla i u hormonálních změn v organizmu.

 

Příčiny

1. Léky – Existuje velké množství léků, u nichž byl popisován vliv na změnu chuti a vznik kovové pachuti v ústech. Jedná se zejména o antibiotika, některá antihistaminika (léky proti alergii) a o různé přípravky používané jako chemoterapeutika u nádorových onemocnění. Problémy tohoto typu byly popisovány i u sloučeniny metformin (lék na cukrovku), u ACE-Inhibitorů, preparátů lithia a léků používaných proti zvýšené funkci štítné žlázy.

 

2. Záněty dásní – Nedostatečná ústní hygiena a špatné čištění zubů mohou způsobit záněty dásní. Ty se mohou projevit zápachem z úst, změnou chuťového vnímání, vznikem kovové chuti v ústech a krvácením z dásní.

 

3. Kouření – Chronické kouření může způsobovat vznik kovové chuti v ústech. Je to jednak vliv vlastního kouře, jednak vliv nikotinu. Z toho důvodu se kovová pachuť objevuje i při terapii odvykání kouření pomocí nikotinových náplastí.

 

4. Onemocnění horních cest dýchacích – Kovová chuť byla popisována u nemocí nosní dutiny a nosohltanu, jako jsou nosní polypy, rýma a zánět dutin.

 

5. Otravy – Kovová chuť v ústech se může objevit jako důsledek otrav některými kovy, mezi které patří olovo, rtuť, měď, kadmium, zinek a selen. Popisována je i u předávkování jódem.

 

6. Refluxní nemoc – Návrat kyselých šťáv z žaludku do jícnu a do hltanu může způsobit pálení žáhy, hořko v ústech a někdy až nepříjemnou kovovou pachuť.

 

7. Těhotenství – Kovová chuť v ústech je popisována jako méně častý projev bouřlivých hormonálních změn, které v těhotenství probíhají.

 

8. Syndrom piniových oříšků - Výrazná kovová chuť se může objevit několik dnů po požití piniových oříšků.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů